16

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Carlos Castaneda ve izdeşlerinin kitaplarında okuduğumuza göre, cinsel ilişki ve bir cinsel partner ile birlikte yaşamak enerji tüketicidir ve rüya görmek istiyorsak bekar olmamız gerekir. Bu ifadeye göre ne yapılmalı?

Bu soru daha çok, kişinin yaşamındaki tüm alanlarda enerjisinin kullanımı ile ilgilidir. Bir şey yaparken ya da seçerken o anın farkında mıyız, veya dikkat dağınıklığımızla ya da amaçsız davranışlarımızla ilgileniyor muyuz? Eğer dikkatiniz dağınıksa ve enerjinizi düzensizce dağıtırsanız, rüya göremezsiniz. İlgilendiğimiz şeyin ne olduğu farketmez, abur cubur yemek veya bir ilişkiye başlamak olabilir, o anda olabiliriz veya dikkat dağınıklığımızla ilgilenebiliriz.

Kitaplarda yazılan açıklamalar, rüya görme enerjisi ve cinsel ilişki hakkındadır. Onların anlattıkları durumlar, genç bir uygulayıcı olarak onlara öğretilen şeylerle ilgilidir: cinsel birleşme sırasında, partnerlerin enerjisel alanları birleşir — enerjimizi diğer partner ile en derin biçimde birleştirerek tek bir birim oluştururuz. Düşünceleri, arzuları ve partnerin enerjisel titreşiminide kabul ederiz. Böylece, öğretmenlerimiz, bir süre buna ara verip, enerjimizi biriktirmemizi tavsiye etmiştir, sonuç olarak cinsel enerjimizde dahil olmak üzere kendimizi tanıyabiliriz — düşüncelerimiz, arzularımız, meydan okumalarımız, vb. nelerdir? Ne yapmak isteriz? Umutlarımız nelerdir? Bugüne kadar olan kişisel tarihimiz — öykümüz nedir? Biz kimiz? Ayrıca ilişkideki kişisel öykümüz nedir? Kültürümüzden, ebeveynlerimizden ve soyumuzdan kopyaladığımız ya da devraldığımız kalıplar nelerdir?

Don Juan'a göre, cinsel seviyede bir partner ile birleşirsek, iki enerjisel alan, üçüncü bir alan yaratır. Cinsel enerjimiz bizim yaratıcı enerjimizdir veya rüya görme enerjimiz — sonuç olarak bunun anlamı, bizim gelişim enerjimiz olmasıdır. Yaşamınızda nasıl bir rüya görmek istersiniz ya da nasıl değişmek istersiniz? Yaşamınızdaki kişiyle nasıl bir rüya görmek, yaratmak veya değişmek istersiniz? Diğer kişilerle samimi ilişkilerde buluşursak, bunu mümkün olduğunca bilinçli bir şekilde yapmak isteriz. Ayrıca bir aile kurmak istersek, sonradan bu üçüncü alan bilinçli bir şekilde, gerçek sevgi ve kutsal birlik bağlamında ailedeki herkes için mükemmel bir destek alanı olabilir.

Simya ilminin en eski tasvirlerinden birisi, dişil ve erilin birleşmesini temsil eder. Altının demirden oluştuğu söylenir, yani bu kutsal bir birleşmedir — halbuki tüketici kültürümüz bunu "vazgeçme" ya da "kaçış" olarak betimler. Bu durum, tüketici toplumun yansımasının bir parçası gibi görünmektedir — kaynağında kutsal olan ne varsa alır, mesela cinsel birleşme veya mısır, çikolata, tütün ve tüm bunları bağımlılık yapan ticari ürüne dönüştürür.

Tür olarak gelişmek için, yaşamımızın tüm kutsal taraflarını hatırlamamız gerekir, cinsel enerjinin kutsallığı da buna dahil.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)

17

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Carlos Castaneda ve izdeşlerinin kitaplarında okuduğumuza göre, eğer çocuk yaparsak bu durum enerjisel alanımızda oyuklar oluşturur ve "keskinliğimizi kaybederiz". Bunun çözümü nedir?

Carlos Castaneda, kitaplarında yazdığı açıklamalara göre, öğretmenleriyle geçen çömezliğini anlatmaktadır ve okuyucuların bazı belli prensipleri kendi yaşamları için soyutlayabileceğini ümit etmiştir — mesela bu prensipler: enerjin ile birlikte kusursuz ol — yani bunun anlamı, onu akıllıca kullan. Eğer çocuk yapıp onu yetiştirecekseniz, bunu bilinçli bir şekilde yapın. Eğer bilinçsizce çocuk yetiştirirsek, yani bizim karşılanmamış arzularımızı çocuklarımızın yerine getirmesini beklersek veya bizim gerçekleştirmediğimiz hayallerimizi ömürleri boyunca çocuklarımızın taşımasını istersek, veya onlar tarafından beğenilmeye çalışıp, ihtiyaç duyulan sınırları koymazsak, veya onlara gücenirsek ve onları gerçekleştirmediğimiz hayallerimizin bahanelerine örnek olarak gösterirsek — bu durumlar kişinin enerjisini tüketen bir oluk yaratır ve görücülerin gözünde, enerjisel alanımızdaki bir oyuk görünümü oluşturur.

Ancak, çocuklarımızın sonsuzluktan bir armağan olduğunu farkedip bunun bilincinde olarak yetiştirirsek ve onları yetiştirirken öğrendiklerimizin farkında olursak, iyi bir avantaj elde ederiz. "Kendimizle" olan aşırı ilgimizin ötesine geçmek için içsel bir motivasyon kazanırız ve başka bir varoluş rüyasında bulunmak yerine birlikte rüya görürüz.

Ayrıca onların kendilerine ve diğerlerine yaptığı zararlı şeyleri görürsek, sınırlar koyabiliriz ve aynı zamanda kendimizi de kontrol ederiz — bu tür şeyleri bende yapıyor muyum? Hiç böyle şeyler yaptım mı?

"Kişinin keskinliğini yitirmesi" hakkında — enerjimizin en iyi bölümü doğal olarak çocuklarımıza geçer — ve bunun başka bir yöntemi olmasını ister miyiz? Gelecek kuşakların en iyi farkındalık ve sevgimizle ilerlemesini sağlıyoruz. Bunun karşılığında, odak, şefkat ve "yanmak için enerjiye" sahip olmadığımızı anlamanın bilgeliğini kazanıyoruz.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)

18

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Çocuklarımıza Tensegrity® öğretmek uygun olur mu?

Eğer ilgi duyarlarsa — mesela Kaplan formunu uygularken size katılmak isterlerse, elbette uygun olur. Eğer onları çalışmaların dışında tutmazsak, çocuklar doğal olarak ilgilenirler.

Bilmemiz gereken en önemli şey: Çocuklar taklit ederler. Ruh halimizi ve eylemlerimizi taklit edeceklerdir. Eğer biz sağlıklı davranışlarda bulunursak, kendimize bakarsak, diğerlerini ve kendimizi yargılamazsak, yaşamdan zevk alırsak, eylemlerimizin sorumluluğunu alırsak, çocuklarımızda bunları uygulayacaklardır.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)

19

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Yoga, dövüş sanatları ve meditasyon çalışmaları ile Tensegrity® çalışmalarını karıştırmak uygun olur mu?

Tensegrity® her çalışmayla uyumludur. Sadece çalışmaları ayrı tutmak gerekir, mesela T’ai chi çalıştıysanız, bunu istediğiniz kadar uygulayın ve bu bittikten sonra Tensegrity® çalışabilirsiniz.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)

20

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Rüya görme sanatı nedir, bunun hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Rüya görme sanatı dikkat sanatıdır. Uyanık zamanlarda ve uykudaki zamanlarda dikkatimizi sabitlediğimiz konumla ilgili bilinçli olmaktır. Çoğu kitapta, "bu yaşam bir rüyadır" diye yazar. Bulunduğumuz algılama konumunun, mevcut olan birçok konumdan sadece biri olduğunu anlarsak, bu yaşam da bir rüyadır ve bu farkında olma sanatıdır, yani deneyimlemek, tepki vermek ve bu insan formunda "gerçekliği" şekillendirmek için birçok müsait yöntem olduğunun farkına varmaktır. Rüya görme, tüm bu seçenekleri keşfetmenin düzenli, yararlı ve amaçlı yöntemidir. Deneyimlediğimiz her şeyin bir rüya olduğunu anladığımız zaman, kendimizi daha az ciddiye almamızı sağlayacak bir tür hafiflik ve yansızlık kazanırız. Bu durum, titreşimli konumumuzu değiştirmek için giriş kapısıdır. Ayrıca titreşimimizi değiştirebilirsek, rüya görmeye geçebiliriz — ve özgür oluruz. Elbette bunu başarmak için kalıcı bir çaba gereklidir.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)

21

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Carlos Castaneda veya Florinda Donner-Grau'nun kitaplarda anlattığı gibi rüya görmeyi nasıl uygulayabilirim?

Günlük yaşamda rüya görerek başlarsınız — yani, kendiniz ve diğerleri hakkındaki yargılamaları durdurarak ve etkileşimlerinizde cömertliğin, anlayışın, esinlenmenin, saygının ve sonsuz sevginin size rehberlik etmesini sağlayarak. Bu uygulama günlük yaşamda bilinçli olma çalışmasıdır — diğer tüm Tensegrity® çalışmalarının buna yararı vardır  — günlük olarak etkileşimlerimizi inceleriz ve görürüz — bugün dikkatim neredeydi ve enerjim nereye gitti? Bir sonraki gün bu durumlarla karşılaştığımda neleri değiştirmek isterim? Ayrıca, yatmadan önce dikkatinizin nerede olduğuna bakın. Yeteri kadar uykunuzu alabiliyor musunuz? Uyumadan önce kitap mı okuyorsunuz, bir şeyler mi izliyorsunuz veya zararlı ya da geliştirici öykülere, fikirlere ve etkinliklere mi dikkatinizi veriyorsunuz? Eğer bu bahsedilen durumları incelerseniz, uykudaki rüyalarınızda daha coşkulu ve farkındalıklı bir dikkat konumuna ulaşırsınız. Diğer bir ifadeyle, uyanık zamanlardaki bilinçlilik seviyeniz, uykuda olduğunuz zamanlardaki bilinçlilik seviyeniz olacaktır.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)

22

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Carlos Castaneda ve izdeşlerinin kitaplarında okuduğuma göre, özetleme çalışmasını ahşap bir kutunun içinde ya da bir mağarada saatlerce uyguluyorlar. Benim zamanım ve durumum buna imkân vermiyor. Neler tavsiye edersiniz?

Özetleme yapmak ya da etkileşimlerinizi yeniden hatırlamak için birçok yöntem vardır — Carlos Castaneda'nın öğretmeni Florinda Matus ahşap bir kutunun içinde özetleme yapıyordu, Taisha Abelar ilk başlarda bir mağaranın içinde özetlemeye başladı ve daha sonra bir ağaç evde devam etti. Florinda Donner-Grau doğada yürüyüş yaparken özetleme yapıyordu. Ayrıca, bulaşık yıkarken veya bir ağacın yanında otururken veya evlerindeki sessiz bir noktada otururken özetleme yapanlar da vardır. Önemli olan konu, sahip olduğunuz zamana göre en uygun ve verimli durumlarda yapmaktır. Günün sonunda sadece on ya da onbeş dakika içinde etkileşimleri gözden geçirebilirsiniz. Enerjimin sıkışıp kaldığı durumlar nelerdir? Enerjimi nasıl serbest bırakırım? Enerjim neler için harcandı? Bugün kü etkileşimlerimden neler öğrenebilirim?

Ayrıca, özgürleştirici ve eğlenceli bir çalışma olan Sonsuzluk Tiyatrosu™ yardımıyla, yaşamınızdaki temel sahneleri gözden geçirebilirsiniz. Sonsuzluk Tiyatrosu™ tüm Tensegrity® çalışmalarının birleşimidir: Sihirli Geçişler®, içsel sessizlik ve rüya görme. Sizinle birlikte çalışan kişilerin desteğiyle, rollerinizi ya da sahnenin içeriğindeki diğer kişileri oynarsınız. Böylece, yaşam boyunca birçok roller oynadığımızı ve maskeler giydiğimizi öğrenebiliriz. Ayrıca kontrollü aptallık konumundan bu rolleri inceleyebiliriz, yani kalıplarımızın ve alışkanlıklarımızın farkında olacak biçimde — kontrollü aptallık konumunda bulununca, bu rolleri oynamaya devam edip etmeyeceğimize karar verebiliriz. Eğer bırakmayı seçersek, görücü konumundan sahneyi izliyor oluruz.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)

23

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Neden geçmişi çok fazla gözden geçiriyoruz? Amaç şimdiki anda bulunmak değil mi?

Evet — kesinlikle! Şimdiki anın bilincinde olmaktır. Yani geçmiş pişmanlıklarda, ideallerde, korkularda veya gelecek hayallerinde takılı kalmak değildir. Geçmişimizle ilgili hikayeyi, kendimiz hakkındaki hikayeyi, ebevenylerimiz ve soyumuz hakkındaki hikayeyi tam olarak biliyor muyuz?

Eğer geçmişinizle ilgili yarım kalmış bir hikaye hatırlayacak olursanız, etkisi şimdiki ana da yayılmış bir hikayedir — ve büyük ihtimalle geleceğinize de yayılır.

Etkileşimlerimizi sadece özetleyebiliriz ya da gözden geçirebiliriz ve büyük ihtimalle hikayemizin bir hologramı oluşacaktır. Böylece, hikayemizin bilincinde olduğumuz kadar, şimdiki anın da bilincinde olacağız.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)

24

Cvp: Cleargreen Sıkça Sorulan Sorular

Soru : Diğer insanlar hakkında şikayet etmeden, kendimi içsel olarak incelemek ve kendime özen göstermek için dikkatimi nasıl değiştiririm?

Özen göstermek, varoluşunuzu her gün kabul ederek başlar. Kendinizi şimdiki anda tutarsınız — geçmişte veya gelecekte değil.

Şunları gözden geçirmek anlamına gelir: Güne nasıl başlarım? Minnettarlık içinde. Diğerlerini değiştiremem. Sadece kendimi ve tavırlarımı değiştirebilirim. Yani bu bir uygulamadır. Her gün sürekli olarak daha yüksek titreşimli ve farkındalıklı konumlara geçerseniz, daha sonradan bu durum otomatik olarak gerçekleşir.

Birileri sizi rahatsız edecek bir şey yaparsa, kendinize veya bir arkadaşınıza sormak için şunu hatırlarsınız: "Neden bu durumlar beni çok fazla rahatsız ediyor?" "Bu tür şeyleri bende yapar mıyım?

Eğer birisine öfkelenirseniz, bu durum bir anlık duraksama ve kasıtlı olarak daha yüksek bir frekansa geçme fırsatıdır. Bir nagual odaya girdiği zaman, oda biraz temizlenir. Carlos Castaneda bizim için, her birimiz kendi nagualımız olabiliriz, derdi. Yani bunu herkes yapabilir — kendi gerginliğinizi azaltarak, etrafınızdaki gerginliği de azaltabilirsiniz.

Şunu devamlı işitiriz: "Ama şikayet etme hakkım var!" Evet vardır. Ancak, şunu sormalıyız: Bu durumun kime yararı var? Diğerleri hakkında şikayet etmek yerine, frekansınızı yükseltebilirsiniz, böylece diğerleri için de kendi frekanslarını yükseltmeyi kolay hale getirirsiniz. 

Ayrıca şunun farkına varabiliriz: şikayet etmek işe yarar mı? Şikayet ettikten sonra, cansız ve enerjisiz hissetmiyor musunuz; bu durum genellikle sizi güçsüz bırakmaz mı?

Bu konu ile ilgili bir örneğe bakalım: İlginç bir durumdur, bazen hayvanlara karşı insanlara göre daha anlayışlı oluruz. Barınaktaki bir köpeğin de hikayesi vardır, kilit altında tutulabilir, aç bırakılabilir ve onun için havlamak bir hayatta kalma tekniğidir, böylece birilerinin dikkatini çekip yemek getirmelerini sağlar. Sonuç olarak biz de çok anlayışlı oluruz ve köpeğe yavaşça yaklaşırız, sakin tavırlarla ve kibar bir ses tonuyla şöyle sorabiliriz "Sana ne oldu? Gördün mü, problem yok," vb. Ancak bir insan bize "havlarsa", genellikle sinirden kendimizi kaybederiz — ve onları suçlarız "İçeri geldi ve çok kaba biçimde konuştu! Ne küstah birisi!"

Kilit nokta, sizi tetikleyen durumları izlemektir. Eğer biri sokakta şöyle bağırırsa, "Hey çirkin!", bunu kendi üstünüze alır mısınız, veya gülüp, yürümeye devam eder misiniz? Eğer güzelliğinizle veya çekiciliğinizle ilgili bir sorununuz varsa, kırgın hissedersiniz. Böylece bu sorunla ilgili kendi hikayenizi gözden geçirebilirsiniz. Özgürlük, bizim yaşamımızın içindedir — bu bizimle başlar, bir varlık olarak bilginin kaynağı ve sonsuzluk ile bağlantıda bulunarak — ve sonsuzluk her birimizin içindedir.

(Cleargreen web sitesinden tercüme edilmiştir.)