1

Konu: Rüya Görme Çalışmaları, Renata Murez

https://youtu.be/dEjyAsgkPkQ

VIDEO-1 : Bilinçli rüya görme, bir rüyanın farkında olmaktır, yani uyuduğumuz zaman kendimizi rüyada bulduğumuz anda oluşan bilinçlilik halidir. Böyle anlarda etrafımızda olup bitenin farkındayızdır. Bilinçli rüyalar hafızamıza kaydedilir ve daha sonra böyle rüyaları hatırlamamızı sağlar. Diğer taraftan, bilinçsiz bulunduğumuz rüyalarda, rüyada olduğumuzun farkında değilizdir ve genellikle bu tür rüyaları hatırlayamayız.
Carlos Castaneda'nın çalışması basit ilkelere dayalıdır. Bu ilkelerden biri, bizler bu yaşamda ve günlük dünyamızda "fiziksel bedene" sahibiz, ayrıca bu fiziksel bedene ek olarak "rüya bedenine" (enerji beden) sahibiz. Fakat "rüya bedeni" hissedilemez, ancak her zaman bizimle beraberdir, uyanık olduğumuzda veya rüyada olduğumuzda hep bizimle beraberdir. Ancak "rüya bedenimiz" ile uyanık olduğumuzda bilinçli olmayı öğrendiğimiz zaman, otomatik olarak uykuda rüyada olduğumuz zamanda bilinçli oluruz. Yani, "bilinçli uykuda olma" = "bilinçli uyanık olma" dır. Tüm bunlar için çok basit bir çalışma düzenledik. Bu çalışma, uyanık durumda uygulanır ve sizlerin "rüya bedeniniz" ile bağlantı kurmanızı sağlar, ek olarak, bu çalışma ile rüyada olduğunuzu farkedebilirsiniz ve uyanık rüya gören olursunuz, ve yinede bir rüyada olursunuz.
Carlos'un bizlere söyledigine göre, eğer zihnimizi susturursak "rüya bedenimize" çok kolay ulaşırız. Yani, şöyle konuşmaları "faturalarım, sevgilim, okulum, işim, vb." gibi zihnimizde dönüp duran konuşmalar.
Zihni susturmak devinimsel hareketler yoluyla gerçekleşir, çünkü zihnimizde konuşmalar dönerken, bedenimiz sessizdir, eğer dikkatimizi bedenimizin devinimlerine kaydırırsak, zihnimiz sessiz kalır.
Şimdi (video süresi; 4:12'de) sonsuzluk nefesi-infinity breath- isimli hareketi sessizleşene kadar birkaç sefer yapalım. (Hareketin nefes tekniği şöyledir; eller dizlerin arkasından başlarken nefes alma başlar ve oradan sırt, başın üstü ve göz hizasına gelene kadar devam eder, bu noktadan sonra eller önden önce aşağı sonra ileri ve yukarı giderken nefes verilir.)
Şimdi evinizde daha önce pek oturmadığınız bir nokta bulun ve oraya oturun, neresi olduğu fark etmez, koltuk, sandalye, duvar dibi, sadece daha önce oturmadığınız bir nokta olsun. Daha sonra, konforlu olacak şekilde kendinize göre ayarlayın. Sonra gözlerinizi kapatın ve sesleri takip edin. Bulunduğunuz alanın bir duyuş resmini oluşturun, yani etrafınızdaki sesleri dinleyin, belki bir buzdolabı, belki yoldan geçen geçen bir araba, belki dışarıda yağan yağmurun sesi, belki havlayan bir köpek sesi olabilir bu resimde, ve açıkça hafızaya alacak şekilde oluşturun, (3-5 dk bunu uygulayın).
Şimdi gözlerimizi kapalı tutmaya devam ederek, dikkatimizi fiziksel bedenimize odaklıyoruz, ayaklar, sırt, başımız, vs. hepsini hissediyoruz, bedenimize temas eden herşeyi hissediyoruz, fiziksel olarak herşeyi hissediyoruz (3-5 dk bunu uyguluyoruz).
Gözlerimizi halen kapalı tutmaya devam ederek, bedenimizin etrafındaki alanı hissediyoruz, enerjisel olarak duyumsamaya çalışın, sadece bedenimizin etrafındaki 3 cm uzaklıktaki alanı, her bölgeyi hissedin ve bunu duyumsal olarak oluşturduğunuz resmin içine ekleyin (3-5 dk bunu uyguluyoruz).
Gözler kapalı devam ederek, bu sefer bedenimizin etrafındaki 1 metre uzaklıktaki alanı hissediyoruz, tüm alanın her bölgesini duyumsuyoruz ve duyumsal olarak oluşturduğunuz resmin içine ekleyin (3-5 dk bunu uyguluyoruz).
Şimdi gözlerinizi açın ve etrafınıza bakın, gördüğünüz sahneyi bir rüya sahnesini izler gibi izleyin, izleyin...
Tüm bu çalışmayı haftada 2-3 gün yatmadan önce uygulayın. Bu çalışma rüyalarınızı hatırlamanızı ve uykuda olduğunuz anlarda daha bilinçli olmanızı sağlayacaktır. Uyanık olduğunuz zamanlarda "rüya bedeninize" ulaşmak, uykuda olduğunuz zamanlarda ulaşabilmenizi sağlayacaktır. Bu videoyu (video-1) telefonunuza kaydedip talimatlar eşliğinde uygulayabilirsiniz.

2

Cvp: Rüya Görme Çalışmaları, Renata Murez

https://youtu.be/heb9sKxWEA8
VIDEO 2 : Bu çalışmamız, rüyada kendimizi yönlendirmek yani komuta etmek ile ilgilidir. Bu beceri kimisi için 1 yıl, kimisi için 10 yıl sürebilir. Bu enerji bedenimizin edindiği tecrübeler (hem rüyada hem uyanık zamanlarda) onunla olan farkındalık ilişkimize bağlıdır.
Mesela "rüya görmeye" başladığımızda bir odada olduğumuzu farkeder ve etrafımıza bakarız fakat hareket etmek veya bir eylemde bulunmak için girişimde bulunamayız. Mesela bazılarımız rüyada olduğunu bilinçli bir şekilde fark eder ve uçtuğunu görebilir, sonra etrafını izler ve 'evet bir rüyadayım ve uçuyorum' diyebilir, etrafına bakar fakat hareketleri üstünde herhangi bir kontrolü yoktur, işte bu tamamiyle kesilmedir. Bu tarz eylemleri uygulayabilmek için geliştirilmiş çok yönlü bir çalışmadır ve "rüya bedenimizle" bağlantı kurup zihnimizi susturmamızı sağlar.
( video süresi; 2:30 ' dan başlayan hareketi uyguluyoruz )
Bu hareketleri yaptıktan sonra, ayakta durmaya devam edin ve gözlerinizi kapatın, sonra uçtuğunuz bir rüyayı hatırlayın, kendinizi uçtuğunuz bir rüyada hissedin, şimdi bir vücut pozisyonu alın ve bu pozisyonda etrafa bakın, bu şekilde bir süre uçmaya devam edin. Böyle uçarken kendinizi yönlendirecek komutlar verin ve bu şekilde uçmaya devam edin, mesela bir noktaya odaklanın ve o yönde ilerleyin, sanki uçarak hareket etmek normal durumunuzmuş gibi hissedin. Uçarak bir grup görüntü toplayın ve bir süre buna devam edin. Bir ağaç bulun, konabilecek bir dal bulun, kendinize bir komut verin; sözlü olarak veya konsante olarak (size uygun olan yöntemi seçin, rüyada kendinize nasıl komut verirseniz öyle veya göbeğinizden çıkan ışıltılı lifleri dala doğru yönlendirin), ve bu komut ile birlikte vücudunuza dala konmak için gereken pozisyonu verin ve konun. Gözleri kapalı tutmaya devam edin daldan aşağıya bakın insanlar, hayvanlar , bahçe peyzajı veya herhangi birşeyler olabilir. Kendinize bakmaya devam komutunu verin ve gördüklerinizle hafızanızı besleyin.

Hazır olduğunuzda yavaşça rüyaya son verin ve gözlerinizi açıp kademeli olarak oturma pozisyonuna geçin, yavaş yavaş nefes alıp verin.
Uyanık olarak uygulanan bu bilinçli devinim çalışması, uykuda olduğunuzda "rüya bedeninize" aktarılır. Bu çalışmayı haftada 2-3 gün uygulayın ve rüyalardaki devinimlerinizi inceleyin, kendinize komutlar vererek yönlendirmeye devam edin ve buna alışmaya çalışın. Bu komutlar herkesin kendi yapısına uygun nitelikte olabilir. Ben basit ingilizce cümleleri tercih ediyorum, siz söz yerine hisleri tercih edebilirsiniz. İlerledikçe size daha uygun olanı yöntemi (rüyada) bulacaksınız.
Videoyu kaydedin ve yönerge almak için izleyin, veya bu sıralamayı öğrenip (videoyu izlemeden) yönergeleri uygulayın. Bu yönerge sıralamasını öğrendiğinizde başka rüyalara da uygulayıp değişik meceralarınız olabilir.