1

Konu: Özetleme Uygulaması

Özetleme uygulaması Carlos Castaneda ve izdeşlerinin kitaplarında detaylı olarak antılmaktadır. Buradaki açıklamalar kısa bilgilendirme amaçlıdır.

Detaylı bilgi için bkz. :

- Carlos Castaneda-Kartalın Armağanı, 6.Florinda, TIKLAYINIZ

- Taisha Abelar-Büyü Geçişleri, TIKLAYINIZ

- Gerçek Özgürlüğün İz Sürme Sanatı, Taisha Abelar ile röportaj, TIKLAYINIZ


Özetleme Nedir? : Özetleme kişinin kendi yaşamını en önemli ayrıntılarına değin anımsayışından oluşur ve enerjisel olarak geçmişin bağlarından kurtulmak için tasarlanmıştır. Yeni bilgileri algılamamızı engelleyen eski yorumlama sistemimizdir ve özetleme bunun bağlarını gevşetir. Farkındalığı eski olaylara ve etkileşimlere taşıma eylemi, her detayı görme, tekrar şimdiki zamana geri gelme ve bunlara eşlik eden nefes alma yöntemiyle birlikte birleşim noktası* kendiliğinden gevşer. Bunun yanında, kaygısız ve hafif olmamızı engelleyen, insanların ıvır zıvırlarını boşaltır. Özetleme ayrıca tüm eylemlerinizin envanterini ortaya çıkartır ve tepkileri--temel kalıplarınızı-- sonuç olarak özetlemeden sonra yeni eylemler seçebilirsiniz.

Nasıl uygulanır? : Birinci aşamada, yaşamımızdaki tüm olayların, incelemeye açık bir biçimde kısaca deftere yazılmasından oluşur. Örnek olarak, yaşamınızdaki etkileşimde bulunduğunuz  tüm kişileri doğum anına kadar yazabilirsiniz. İkinci aşamada, daha ayrıntılı bir anımsayış söz konusudur. Uygun ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere oturup, etkileşimleri veya olayları bütün yanlarıyla yeniden canlandırırsınız ve bununla birlikte nefes uygulamasını yaparsınız. Nefes uygulaması özetleme sırasında uygulanan bir nefes alıp-verme yöntemidir. Karşıya bakarken içinizdeki havayı boşaltıp, başınızı sağa çevirin ve sonra sağdan sola doğru çevirirken nefes alın daha sonra soldan sağa doğru çevirirken nefes verin ve en son karşıya bakarak tekrar başladığınız konum dönün. İstediğiniz kadar tekrar yapabilirsiniz, sadece hızlı ve aceleyle yapmaktan kaçının.
 
Özetleme hakkındaki açıklamalar : İlk olarak cinsel ilişkileri özetlemek yararlı olabilir, çünkü özetleme birçok enerjiyi serbest bırakır ve cinsel enerji bizim temel enerjimizdir. İlişki kurduğunuz kişiyle yaşadığınız tüm etkileşimlerin olaylarını yeniden canlandırın.
Özetleme eski büyücüler tarafından keşfedilip, geliştirilmiş sanatlardan biridir. Yorumlamadaki enerji boşluklarının 'görme' birimleri, büyücülerin bir bulut 'görmesini' sağlamış ve bu bulut, her varlığın doğmasını sağlayan kuvvet gibiymiş. Onlar ayrıca, farkındalığın bu bulutunun yaşam boyunca arttırılıp geliştirildiğini görmüşler. Daha sonra, sadece farkındalıklı olmamız gerektiği zaman kavrayıp tuttuğumuz yaşamı görmüşler. Farkındalığı yeniden kazanan kuvvet, yaşamı farkındalıktan ayıramazmış. Yani büyücüler, farkındalığın bir kopyasıyla Kartal'ı tatmin edebileceklerini bulmuşlar. Bunu yaparak, büyücüler iğne deliğinin içinden özgürlüğe geçmişler.  Yaşam yoluyla birçok farkındalık kazanabiliriz, ama özetleme yapmadan, sahip olduğumuz farkındalık ile ölümün gümrük kapısından gizlice geçemeyeceğiz.

2

Cvp: Özetleme Uygulaması

Özetleme yaparkan hatırlama konusu bakımından faydalı bulduğum bazı etkileşimler şunlar; nasıl varolunacağını öğrendiğimiz etkileşimler, duygulara anlamlar yüklediğimiz etkileşimler, yaşamınızdaki dönüm noktası niteliğindeki değişimler ve bunlarla ilgili etkileşimleri ayrıntılı biçimde hatırlayabilirsiniz. Tekrarlarımızın sıklıklak dönüp durduğu konular bunlarla ilgili olabilir.

3

Cvp: Özetleme Uygulaması

Her gün sabah uyanıca, gece gördüğünüz rüyaları hatırlayıp, bunları gözden geçirebilirsiniz. Çünkü sıradan çoğu rüya bizim geçmiş etkileşimlerimizle ilgili olabilir ve bunlar sizin bazı unutmuş olduğunuz olayları hatırlamanızı sağlayabilir. Mesela rüyanızda çocukluk arkadaşlarınızı görebilirsiniz ve günlük yaşamda yaşamadığınız farklı olaylar geçiyor olabilir, sonradan bu rüyayı, kişileri ve olayları gözden geçirince, o yıllarda yaşadığınız bazı etkileşimleri detaylı olarak hatırlayabilirsiniz.

4

Cvp: Özetleme Uygulaması

Bazen eski bir resim, eski bir film, veya eskiden yaşadığınız yerlerde gezmek, geçmiş bazı etkileşimleri detaylı olarak hatırlamanızı sağlayabilir, böyle anlarda hatırladığınız olayları, kişileri veya etkileşimleri özetleme listenize not alırsanız,  sonradan detaylı olarak özetlemek için unutmamış olursunuz.

5

Cvp: Özetleme Uygulaması

Fikir vermesi açısından, kendim Office Word'e yaptığım bir Özetleme Listesi'nin şeklini tanıtayım. İsterseniz Excel'de kullanılabilir. Çünkü listemiz tablo şeklinde düzenlenmiştir.

Burda örnek olarak iki konu başlığı gösteriliyor "Kişiler" ve "Yaşadığımız Şehirler" diye. Siz isterseniz daha farklı konu başlıkları da ekleyebilirsiniz.
Tabloların içeriğide, sizin hatırlamak için ekleyeceğiniz notlarla çeşitlendirilebilir. Tabloları, aşağı doğru sütun ekleyerek uzatabilirsiniz.

Bir diğer konu sıralandırma sistemi, eğer ilk başta özetlemek istediğiniz tablolar varsa onlara farklı grup rakam verebilirsiniz. Mesela, ilk özetlemek istediğiniz tüm tablocuklara 1A diye rakam ve harf verebilirsiniz. Sonradan arama yapıp tüm 1A tablocuklarına ulaşıp onları ilk başta özetleyebilirsiniz. Bunun gibi farklı sıralama kodları da oluşturabilirsiniz.

En altta "Benimsenmiş Roller" başlıklı farklı bir tablo var. Bu tabloda, Özetleme ve Sonsuzluk Tiyatrosu ile bağlantılı olan, benimsediğimiz rollerin incelemesini içeriyor. Solda "Eski" diye belirtilen, eski ve değiştirmek istediğimiz bir rol yazıp bunu açıklayıcı şekilde not alabiliriz. Sonra sağda "Yeni" yazan, bu rol için kendimiz nasıl değiştirmek istiyorsak o şekilde açıklama yapıyoruz. Bu şekilde, gün içinde veya farklı zamanlarda kendimizde görüp değiştirmek istediğimiz rolleri not alabiliriz.

http://www.sessizbilgi.com/dosya/files/vmgb9p.png