1

Konu: Kusursuzluk Hakkında

https://youtu.be/bbH40r9vwVQ

..."Don Juan’la ben bir gün çok derin bir dere yatağında ilerlerken bir kaya duvarındaki koskoca bir kayanın yerinden kurtularak müthiş bir şekilde yuvarlana yuvarlana, bulunduğumuz yerden on beş yirmi metre ötemizde derenin dibine düşmüştü. O iri kayanın boyutları bu düşüşü görkemli bir olaya çevirmişti. Don Juan bunu bir fırsat bilerek unutulmaz bir ders vermişti. Kaderlerimizi belirleyen gücün bizlerin dışında olduğunu ve bunların bizim edimlerimiz ve istencimizle hiçbir ilişkisi bulunmadığını söylemişti. Kimi zaman o güç bizlerin yolumuzda ilerlerken durmamıza ve benim az önce yaptığım gibi eğilip ayakkabımızın bağcığını bağlamamıza neden olabilir. Ve bizi bu şekilde durdurarak, o güç son derece değerli bir anı kazanmamızı sağlayabilir. Yürümeye devam etmiş olsaymışız, o devasa kaya bizi kuşkusuz ki ezip geçecekti. Ancak, bir başka gün, bir başka dere yatağında, insanın kaderini tayin eden o aynı güç bizim değerli bir anı yitirmemize neden olabilirdi. Don Juan, kendi kaderimi tayin eden güçler üzerindeki denetimimin sıfır olması açısından, o dere yatağındaki tek özgürlüğün ayakkabımın bağlarını kusursuzcasına bağlamaya çalışmaktan ibaret olduğunu söylemişti."...

Carlos Castaneda-İkinci Erk Çemberi

(Bölümün tamamını okumak için TIKLAYINIZ)

Cvp: Kusursuzluk Hakkında

Buna benzer bir olay yaşamıştım. Bitliste 2006 yılında soğuk bir kış gecesi yemeğe çıktığımızda yarım metre arkama yarım metre büyüklüğünde bir sarkıt düşmüştü çatıdan. Tam bir adım arkama. Bu olay hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Aşk acısı çekerken birden herşeyin ne kadar önemsiz olduğunu tüm hücrelerimle idrak etmiştim.

3

Cvp: Kusursuzluk Hakkında

İlginç evet, video'daki aynı olayı yaşamıştım, o dönem çok etkilenmiştim bundan, tam arkama düşen beton parçalarını böyle ayarlayan nedir diye kafa yormuştum uzun süre ve Castaneda kitaplarıyla o dönemlerde karşılaşmıştım.