1

Konu: Eril ve Dişil Roller, Renata Murez

https://youtu.be/uTwVRnx53a8

2

Cvp: Eril ve Dişil Roller, Renata Murez

(ÖZET ÇEVİRİ)
Merhaba,
Konuşacağımız konu, eril ve dişil rollerin yaşamımızı etkileyişine nasıl anlam yüklediğimizle ilgilidir.
Benim adım Renata Murez. Carlos Castaneda'nın çömezi ve Cleargreen'nin eş yöneticisiyim. Tensegrity armağanını Carlos Castaneda bizlere bırakmıştır. Şamanik bir öğreti olan bu çalışmalar bizleri, bu modern dünyada değiştirebilir.

Erkeklere göre kadınlar ikinci planda olmak için yetiştirilmiştir. Yani bende, sürekli olarak annelerin ve büyükannelerin devamlı tekrar ettikleri, her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır, sözleriyle yetiştirildim. Devamlı olarak dergilerde veya televizyonlarda gördüğüm evlilik veya aile portrelerinde, güzel bir kadın daima kocasının arkasında durur yada oturu. Kadınlara verilen seçenek bu rol ile sınırlıdır. Evlilik zamanım gelince de, bir erkek ile yıldızım bağlanıp, onun çocuklarını yetiştireceğimi bilirim. Aradan yıllar geçince de, kendimizde hiçbirşey kalmadığını farkederiz. Herşeyimizi vermişizdir.

Tekrarlanan ayrılıklardan sonra, artık duygusal ve fiziksel olarak buna devam edemeyeceğimi farkettim. Dibe inmiştim ve bir gün kendime sadece şunu söyledim, artık bunu yapmaya devam edemem. Bu andan sonra birşeyler değişmeye başladı.

Bir gün kız arkadaşım, Carlos Castaneda'nın konferansına gelmek istermiyim diye sordu. Yapacak birseyim yoktu ve giderim diyerek kabul ettim.

Orada ilk kez duyduğum bir ifadeyle, varoluş kimliğimiz başka bir erkeğe bağlı değildi. Sadece bu değil, aynı zamanda ebeveynlerime ya da başka bir kişiye de bağlı değildi ve hatta benim kendimi bildiğim kişiliğe de bağlı değildi. Gerçekte benim özüm çok derinlerdeydi. Fakat şu an, ona dokunma zamanım gelmişti. Böylece bu karar yaşamımı değiştirdi, bir çok yolla olabileceği gibi, sadece Carlos Castaneda'nın konferansına katılarak kendimi bulmuştum. Sadece düşünsel olarak değil, aynı zamanda bedensel olarakta kendimi bulmuştum. Carlos'un bize gösterdiği hareketler, bedenimi, kalbimi ve zihnimi açarak ruhumun yeniden doğmasını sağlamıştı.

Bundan sonraki ilişkilerimde gerçek kimliğimi sunabiliyordum. Benim hikayem daha çok, bir insanın özüne ulaşması ve onu güçlendirmesiyle ilgilidir.
Bu konuları ele aldığımız seminerde, sizlerde cinsiyetinizin rollerinin farkına varacaksınız. Bu roller nereden gelmektedir? Öğretmenimizden, annemizden, arkadaşımızdan, vs. ödünç aldığımız bu rollere uyum sağlamayı öğreniyoruz.

Videonun devamında Fransa'da yapılacak seminer hakkında bilgi vermektedir.
https://www.cleargreen.com/events/upcoming-events