1

Konu: Doğa İle Bağlantımız

...Don Juan’ın evinin iç avlusu, bir manastır sükûnetindeydi. Tüm sesleri yalıtan, ısıyı ayarlayan, sık aralıklarla dikilmiş büyük meyve ağaçları vardı. Evine ilk gelişimde, ağaçların gelişigüzel dikilmesini eleştirip durmuştum. Ben olsaydım, onlara daha çok yer verirdim. Don Juan, ağaçların onun malı olmadığını söylemişti. Onlar, onun savaşçı topluluğuna katılan, özgür ve bağımsız ağaçlarmış, ve benim yorumlarım sıradan ağaçlar için geçerli olabilirmiş ama bu ağaçlar için geçerli değilmiş.

Yanıtı bana çok simgesel gelmişti. O zamanlar, don Juan’ın her şeyi son derece birebir biçimde anlattığını bilmiyordum.

Don Juan ve ben, yüzümüzü meyve ağaçlarına dönmüş, bambu koltuklarda oturuyorduk. Ağaçların hepsi meyve vermişti. Görüntünün sadece çok güzel değil, aynı zamanda oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledim, çünkü meyve mevsimi değildi.

Hak vererek, “Bunun bi öyküsü var,” dedi. “Bildiğin gibi bu ağaçlar benim topluluğumun savaşçıları. Şimdi meyve veriyorlar, çünkü topluluğumun üyeleri, burada, onların önünde, son yolculukları hakkında konuşmuş, neler hissettiklerini söylemişlerdi. O yüzden ağaçlar son yolculuğumuza çıktığımızda bize eşlik edeceklerini biliyorlar.”

Şaşkınlıkla baktım ona.

“Onları bırakıp gidemem, onlar da savaşçı. Onlar da Nagual’ın topluluğunun kaderini paylaştılar. Ve onlar hakkında ne hissettiğimi de biliyorlar. Ağaçların birleşim noktası, devasa parlak kabuklarının çok alçak bi yerinde bulunur, bu da duygularımızı anlamalarını sağlar. Şu anda bizim son yolculuğumuz konusunda ikimizin hissettiklerimizi anlamaları gibi.”...
Carlos Castaneda-Sessizliğin Erki


http://www.sessizbilgi.com/dosya/files/prypmohhki7.jpg


Canlı varlıklar olarak biz insalar, nesiller boyu bilgelik, bilinçlilik ve farkındalık artışı için doğal dünyaya başvurmaktayız ve doğanın bir parçası konumundayız. Modern yaşamımız içerisinde belki bunun farkındayız veya değiliz ama etrafımızdaki tüm bu yaşam ile her an etkileşim içindeyiz. Mesela Castaneda ve izdeşlerinin kitaplarındaki, onların yaşadıkları deneyimlerde, doğa ile etkileşim içinde olarak, varoluş olanaklarını hatırlamaları gibi.


http://www.sessizbilgi.com/dosya/files/bar29l4d20.jpg


Doğa ile etkileşimde size ilham veren birçok deneyimleriniz vardır ve tüm bu etkileşimler bizler için canlılığımızla yeniden bir bağlantı oluşturma ve rehberlik alanı oluşturur.


http://www.sessizbilgi.com/dosya/files/r2mmy1ffxsp.jpg

2

Cvp: Doğa İle Bağlantımız

En sık yaptığım faaliyetlerden biri, ağaçlarla birlikte vakit geçirmektir. Mesela ağaca hamak kurup 3-4 gün o hamakta ve ağacın dallarında yaşamak gibi. Tabii belli ihtiyaçlar için ağaçtan indiğim olurdu. Buna fırsat bulamadığım zamanlarda ise, parklarda veya ağaçlık alanlarda uzun süre vakit geçirmeye çalışırım.

Bunun en hissedilir etkisi, belli süre sonra sizi sakinleştiren, rahatlatan ve sessizleştiren bir ruh haline geçmenizdir. Ayrıca rüya görme dikkatiniz, keskinleşiyor ve ağaçta uyurken rüyalarınızda daha bilinçli olabiliyorsunuz.

Evlerinizde veya şehirlerde, genellikle mobilya veya ahşap malzeme olarak gördüğümüz ağaçları, doğada sizin gibi farkındalığı olan varlıklar olarak algılayıp onlarla etkileşimde bulunduğunuzda birçok deneyim yaşayabilirsiniz. Mesela dallarında oturduğum ağaca bir soru sorduğum zaman bunu yaşamıştım. O an, zihnimizin devamlı konuşan ve durmadan yargılar üreten bir birim oluşuyla ilgili konuya odaklanmıştım ve bunun üstünde düşünüyordum, sonrada içsel sessizliğe ulaşabilecek bir konumu nasıl yakalayabileceğimi kendime sordum ve bu soruyu ağaca da yönelttim. Uzun bir sessizlikten sonra, ağacın yapraklarına bakarken, bir duygunun içinize dolması gibi birşey hissettim. Sanki bir biliş gibi veya bir aydınlanma gibi etkisi vardı. Bunun neyle ilgili olduğunu ilk anda belirleyemesemde sonradan bunun ağaçtan gelen birşey olduğunu anladım ve bu durum sorduğum soruya cevap bulmamı sağladı. Kendim oluşturabileceğim içsel sessizlik konumuna yönelik açıklama gibiydi.