1

Konu: Cleargreen Çalışmalarının Gizliliği Hakkında

Merak ettiğim bir konu var, katıldığımız Cleargreen çalışmalarının içeriğini anlatmak uygun mudur? Bu herhangi bir çalışma olabilir (sınıf, seminer, grup, vs.) diyelim ki bunlardan birine katıldım ve sonrada yaptığımız herşeyi anlattığım zaman bu çalışmayı olumsuz etkileyecek durumlar oluşur mu?

Bildiğim kadarıyla Cleargreen, telif hakları konusunda buna dikkat edilmesini uygun buluyor. Bunun dışında Tensegrity Kolaylaştırıcı'larına verilmiş bir bilgi var mıdır, ya da bu konuda yorumunuz nedir?

2

Cvp: Cleargreen Çalışmalarının Gizliliği Hakkında

Cleargreenin çalışmaları niye gizli olsun?  Tabi herkese açık olmayan çalışmalar olabilir o ayrı. Bir de özel bir konuda özel birşeyin paylaşılmaması da istenebilir doğal olarak.

3

Cvp: Cleargreen Çalışmalarının Gizliliği Hakkında

Yok yok, 'gizlilik' derken, çalışmaların gizli saklı yapılmasını kast etmedim. Genelde yapılan çalışmaların içeriği anlatılmıyor.

Mesela ben şu an Tensegrity Kolaylaştırıcısı değilim, ve diyelim ki Döngüsellik Sınıflarını uygulamak istiyorum, eğer bunu Cleargreen'den talep edersem, bu çalışmaların içeriğini bana gönderirler mi? Anladığım kadarıyla her çalışmanın yazılı bir programı ve anlatımı var.

4

Cvp: Cleargreen Çalışmalarının Gizliliği Hakkında

Çalışmaların belli bir formatı programı  anlatımı var ama yazılı olarak alabilmek için kolaylaştırıcı eğitimine girmek gerek.
Aslında çalışmanın bir parçası da katılımcıların temas içinde kalıp deneyimlerini geliştirmeleri, uygulamaları tekrar etmeleri ve bulgularını paylaşmaları. Bu sırada anlaşılmayan eksik kalan noktalar  da tamamlanabilir.

5

Cvp: Cleargreen Çalışmalarının Gizliliği Hakkında

Teşekkürler Demir.
Aslında bu son söylediğin durum; uygulayıcıların temas içinde kalıp deneyimlerini geliştirmeleri, uygulamaları tekrar etmeleri ve bulgularını paylaşmaları, konusu sadece Cleargreen için geçerli olmayıp, tüm bu çalışmaların evrensel bir sürecidir.